Jan Pávek | Čs. armády 747 | 564 01 Žamberk
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Ateliér K.U.Ř.E.

Ateliér K.U.Ř.E.Kdo byl někdy v minulosti hostem naší dílny ví, že se u tady vše nějak jmenuje. Stroje, regály, stoly, pily a další vybavení mají svá jména. Ta volíme podle charakteristických vlastností strojů, jejich zvuků, různých zkomolenin a odvozenin jejich továrních názvů atp.

Jména, všude jména...

Pojmenování dílenského vybavení má několik důvodů, dva z nich jsou zásadní. První z nich je citový, protože naše vybavení máme rádi, vážíme si ho a k pojmenovanému stroji se člověk podvědomě lépe chová, nezanedbává údržbu atp. Druhý důvod je ryze praktický a má svůj význam z hlediska orientace (rozuměj orientace v prostoru, nikoli orientace sexuální, či jiné). Když totiž na svou drahou Nebeskou houknu: "Ženo, kde mám klíče?" a ona odpoví: "Položené na stroji.", tak vím pořád pendrek, protože strojů tu je mnoho. Pokud odpoví jménem stroje, stolu, regálu, nebo místnosti, je informace konkrétní a užitečná. Ve vybavení máme tedy jasno.

Dílna, to jsou montérky

Dnes jsem o půl šesté ráno při zahajování pracovního týdne došel zajímavého myšlenkového pochodu, a to, že nemáme pojmenovanou dílnu jako celek, a to v těchto prostorech najíždíme již druhý rok fungování. Dal jsem se tedy do přemýšlení, protože takový zásadní nedostatek bylo třeba vyřešit nejlépe hned. Došlo mi, že dílně říkáme prostě "dílna"  - "jdeme na dílnu"; "kde je dítě? - zapomněli jsme ho na dílně!" a podobně. To je však neosobní, nekonkrétní a matoucí. Proč matoucí? Pokud se s Nebeskou bavíme o tom, že jsme s dětmi každý den na dílně za přítomnosti nezasvěcené osoby, řekněme vnějšího pozorovatele, dochází k mylným představám šíleného nebezpečného a špinavého provozu, naprosto nevhodného pro děti. Slovo dílna vyvolává představu autodílny, vylitého oleje na podlaze, výparů benzínu, zašvihaných montérek, nebo prskajících svářeček, točících se soustruhů a zápachu obráběcí emulze/chladicí kapaliny ve vzduchu a mezi tím vším hrajících si dětí. Samozřejmě že to tak není, nějaká soudnost nám ještě zbyla :). Jsme baby-friendly, máme tu zázemí pro oba naše synky, mají tu fůru hraček, výtvarné potřeby, sociální zázemí a občas jim dáme i najíst.

Dílna? Manufaktura? Rodinná firma? 

Proto jsem se rozhodl dílnu pojmenovat nově, osobně a konkrétně. Jsme sice primárně šicí a vyšívací (tedy řemeslná) dílna, děje se zde i mnoho další kreativní a umělecké činnosti. Vznikají zde zajímavé tvůrčí grafické práce, hrajeme si s fotografií, malujeme a kreslíme obrázky, tvoříme umělecká díla z různých materiálů, hrajeme si se dřevem, kovy, sklem, kamenem... Navíc se také aktivně věnujeme ekologii, vymýšlíme nové nápady na šetření životního prostředí a uvádíme je do našeho každodenního fungování pracovního i domácího (nepoužíváme detergenty, třídíme odpady, šetříme vodou, pereme ekologicky, nemáme auto díky čemuž snižujeme svou uhlíkovou stopu, recyklujeme obaly a snažíme se efektivně zpracovávat co největší procento materiálů za vzniku co nejmenšího množství odpadů z výroby, a mnoho dalšího). Jsme spíše rodinný umělecký a řemeslný ateliér s přihlédnutím k ekologii, než firma, dílna, továrna, nebo manufaktura... A navíc jsme magoři, naše koníčky jsme přeměnili v práci a tou prací a tím pádem i koníčky žijeme. A to vše jsem se rozhodl do názvu naší dílny vmáčknout.

A vznikl Ateliér K.U.Ř.E. 

Místo špinavého označení "dílna" jsem se rozhodl sáhnout po přesnějším označení ATELIÉR. A jsme ateliérem, kde se uplatňuje Kreativita, laškuje se s Uměním, provozují se tu různá Řemesla, a to vše s přihlédnutím k Ekologii - zkráceně prostě ATELIÉR K.U.Ř.E. :). 

Ještě logo...

logo kuře náhled.png

...prostě si ze sebe umíme udělat prdel a proto vás právě teď zdravíme "z Kuřete" :D

Honza st., Lucka Nebeská, Jenda ml. a Lucius Taurus :)